Haljastuse korrastus sügisel

Sügisesed pimedad ja külmad õhtud hiilivad vaikselt ligi ning kaugel ei ole enam karge talv. Selleks aga, et kevadel tärkaks rohi, õied säraksid ja hekid rohetaksid, peame ette võtma sügisesed hooldustööd — Aed sügisel korda! 
 
Mida aga silmas pidada? 
 
1. MURU 
 
Sügis toob meieni ilusa värvilise looduse. Puude lehed hakkavad vaikselt roheliselt kollakas-punaseks muutuma. Kui need lehed aga puudelt maha langevad, tuleks need kindlasti kokku riisuda. Riisumine ennetab sambla ja pruunide laikude tekke,  ning laseb viimastel päikesekiirtel muruni jõuda. Lisaks riisumisele on soovitatav teha viimane niitmine novembri alguses. Viimased niitmise korrad tuleks muru natukene kõrgemalt niita, sest siis jõuab muru rohkem toitaineid koguda ja talvitub paremini. Kindlasti ei tasuks unustada väetamist. Parim on spetsiaalne muru sügisväetis, aga sobib ka muu sügisväetis — aitab paremini talve üle elada.
 
2. TAIMED
 
Enne esimesi öökülmi tuleks ära teha ka järgnevad tööd, et aed suvel taas säraks:

  • Peenrad, roosid ja teised külmakartlikud taimed tuleks katta okste/lehtedega või tõmmata riidemütsid pähe.
  • Mitmeaastased rohttaimed nagu daaliad, gladioolid ja begooniad tuleb välja kaevata enne esimeste külmade saabumist — hoida jahedas ja hästi ventileeritavas ruumis.
  • Potitaimed viia sisse hoiule!
 
3. HEKI PÜGAMINE
 
Sügisel võiks korra veel hekki pügada, et ära hoida niiskusest tingitud mädanikud. Ühtlasi tuleks silmas pidada, et liigne pügamine teeb kahju kui head, sest talvel põõsad enam ei kasva. Seega heki tuleks pügada nii, et ei tekita lisa auke, vältimaks külmakahjustusi. Pärast pügamist turguta hekki sügisväetisega! 
 
4. PUUDE HOOLDUSLÕIKUS
 
Üks olulisem aspekt puude hoolduse juures on okste lõikamine. Viljapuudel tuleks kindlasti ära lõigata omavahel ristuvad oksad, samuti need, mis kasvavad tüve suunas ja otse üles. Parim aeg lõikuse sooritamiseks on kui õhutemperatuur jääb -2° ja 6°C vahele. Oksi tuleks lõigata sagedamini ja vähe korraga, kui harva ja palju, sest suurte haavade paranemine võtab aega ning nakkusoht on suurem. Küll aga tugev lõikamine on paratamatu vanade viljapuude põhjaliku noorendamise korral. Kindlasti tuleks vältida vee kogunemist lõikekohale, see võib soodustada haiguste teket. Tugeva mahlajooksuga puid nagu kaske või vahtrat on mõistlik lõigata vaid suvel! Põõsaid ja puhmaid võib umbes neljandiku võrra tagasi lõigata. Olenevalt põõsa või puhma liigist võib lõikamiskõrgus olla ka erinev.
 
 

Küsi hinnapakkumist